Karácsony Gergely állítása szerint a budapesti költségvetés jelenleg komoly nyomás alatt áll, mivel a kormány szándékosan olyan helyzetet teremt, amely a város csődjéhez vezethet.


A procedúra akár odáig is elvezethet, hogy feloszlatják a Fővárosi Közgyűlést.

"A budapesti főispán keddi Facebook-videójában határozottan kijelentette: 'Nem támogatjuk Karácsony Gergely újabb jogszabálysértő intézkedését, hiszen a jogszabályok betartása mindenki számára kötelező.'"

Sára Botond véleménye szerint a városvezető arra készül, hogy a közgyűlés elé egy jogszabályokat sértő költségvetési tervezetet terjeszt, mivel nem kívánja teljesíteni a szegényebb települések részére járó ötvenmilliárd forintos támogatást. Hangsúlyozta, hogy ez a lépés nem oldja meg a főváros válságos helyzetét. Azt is megjegyezte, hogy ez a lépés csupán időhúzás és maszatolás, amely tovább súlyosbítja a város helyzetét. "Természetesen a jogszabályt sértő döntést meg fogjuk támadni" - tette hozzá Sára Botond.

A kormány csődközeli helyzetbe akarja kényszeríteni a várost - reagált az elhangzottakra a főpolgármester. Karácsony Gergely szerint mindez azt jelenti, hogy a kabinet egy alkotmányellenes, törvénysértő és Budapest érdekeivel eminensen ellentétes túladóztatáshoz ragaszkodik. Úgy véli, a kormányhivatal szembeszáll a Fővárosi Törvényszék azon ítéletével, amely kimondja, Budapest túladóztatása "kifejezetten elkobzó jellegű". Ez a kormány ezek szerint Budapesttől lefoglalni akar. Ez a kormány ahhoz a sarchoz ragaszkodik, amelyről az Alkotmánybíróság kimondta, hogy "az Alaptörvényben rögzített önkormányzati pénzügyi autonómiával" ellentétes. A kormány hivatala tehát alkotmányellenes módon asszisztál Budapest kifosztásához.

Karácsony Gergely közölte, hogy a főváros nem kívánja továbbra is nettó befizetőként támogatni a költségvetést. A következő évben csupán annyi szolidaritási hozzájárulást fognak teljesíteni, amennyi állami támogatásban részesülnek.

A főpolgármester hangsúlyozta, hogy elegendő volt abból a gyakorlatból, amely Budapest erőforrásait a központi költségvetés lyukainak betömködésére használja fel. Budapest nem csupán az ország gazdasági motorja, hanem kulturális és szellemi életének középpontja is. Ha valaki megpróbálja megbénítani az ország szívét, azzal nemcsak a főváros, hanem az egész ország egészségét is veszélyezteti, ami súlyos következményekkel járhat az érintett döntéshozó számára. A főpolgármester véleménye szerint a jövő évi költségvetés nem a törvényellenes elvonás, hanem a város önrendelkezésének megerősítését célozza. Ennek szellemében a Fővárosi Közgyűlés következő ülése során három fontos kérdésről fognak dönteni:

Budapest működését szolgálja a város költségvetése, vagy a kormányt?

Képesek leszünk-e biztosítani a béremelést, amelyre a várost működtető munkatársainknak szüksége van?

Továbbra is szükség van arra, hogy jövőre is támogassuk a rezsitámogatást azok számára, akik valóban rászorulnak?

Karácsony Gergely világosan kifejtette álláspontját: "Számomra egyértelmű, hogy Budapest érdekeit mindenek felett védelmeznem kell. Elkötelezett vagyok a dolgozóink bérének növelése mellett, és a rászorulók támogatása is kiemelten fontos számomra. Ha szükséges, akár a kormány vagy a főispán ellenében is."

A kormányhivatalok feladatai közé tartozik a helyi önkormányzatok működésének törvényességi felügyelete. Amennyiben a kormányhivatal jogszabálysértést észlel egy önkormányzati rendelet kapcsán, például a költségvetés terén, törvényességi felhívást küld az érintett önkormányzatnak. Ebben a felhívásban arra kérik az önkormányzatot, hogy a jogsértést orvosolja. Az önkormányzatot írásban tájékoztatják, és meghatároznak egy határidőt, amelyen belül a hibát ki kell javítaniuk.

Ha ez a helyzet nem rendeződik, a kormányhivatal a Kúria Önkormányzati Tanácsához fordulhat, hogy kérje a jogsértő rendelet érvénytelenítését vagy módosítását. A Kúria döntése kötelező érvényű az érintett önkormányzatra nézve. Jogsértés esetén a legfőbb bírói fórum határozatában elrendelheti a rendelet teljes vagy részleges megsemmisítését, illetve annak módosítását. Az önkormányzatnak kötelessége, hogy a Kúria határozatának megfelelően új rendeletet hozzon létre, vagy a meglévőt átdolgozza, biztosítva ezzel, hogy az összhangban álljon a hatályos jogszabályokkal. Tartós jogsértés fennállása esetén az önkormányzati vezetők is felelősségre vonhatók, és szélsőséges helyzetekben akár a képviselő-testület feloszlatása is szóba jöhet.

Related posts