Ferenc pápa az első vértanú ünnepe alkalmából az üldözött keresztények sorsáról osztotta meg gondolatait egy különleges beszéd keretében. A pápa arra hívta fel a figyelmet, hogy a világ számos pontján még mindig sokan szenvednek hitük miatt, és hangsúlyoz
A katolikus egyházfő a Szent Péter térre néző ablakból osztotta meg gondolatait karácsony második napján. Beszédében Szent István, az egyház első vértanújának megkövezését idézte fel, hangsúlyozva, hogy a mártír halála előtt is imádkozott gyilkosaiért. Ezzel a cselekedetével kifejezte lelki szabadságát és a hit iránti rendíthetetlen bizalmát – emelte ki Ferenc pápa. Az egyházfő arra is felhívta a figyelmet, hogy a világ különböző tájain ma is számos keresztényt üldöznek, akik sokszor életükkel fizetnek hitükért.
- hangoztatta a pápa. Különösen megemlítette Christian de Chergé francia ciszterci szerzetest, akit 1996-ban Algériában muszlim terroristák fogtak el paptársaival együtt, és végül brutálisan megöltek.
A hét szerzetest Ferenc pápa 2018-ban avatta boldoggá, egy különleges esemény keretein belül. Az ezt követő Úrangyala-imádság során a pápa kifejezte tiszteletét a judaizmus iránt, és megemlékezett a frissen kezdődött hanuka ünnepéről, melynek kapcsán a béke és a testvériség üzenetét juttatta el zsidó testvéreihez. Ezen a napon a pápa csütörtök délelőtt megnyitotta a jubileumi szentév második szent kapuját a római Rebibbia börtönben, ezzel is hangsúlyozva a remény és megújulás fontosságát. Ferenc pápa kiemelte, hogy a jubileumi szentévek hagyományai közé tartozik a szegény országok elviselhetetlen adósságának elengedése, és hangsúlyozta, hogy ez a probléma szorosan összefonódik a békével és a fegyverkereskedelemmel, amely a feketepiacon zajlik.
- mondta Ferenc pápa. Észak-Kivu tartomány a Kongói Demokratikus Köztársaság része. A következő szent kaput Rómában december 29-én a lateráni Szent János-bazilikában nyitják meg.