A Debreceni Egyetem kutatói fagyasztott virágokkal és színes gőzökkel, valamint különböző gázokkal végeztek izgalmas kísérleteket.


Látványos kémiai kísérleteket mutattak be általános iskola felső tagozatába járó gyerekeknek a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán kedden. A Nem lehet elég korán kezdeni című program szervezői azt szeretnék elérni, hogy minél több fiatal forduljon a természettudományok felé.

Mi történik, ha egy vibráló virág, egy érett banán és egy színes gumicső a gőzölgő, lehűtött folyékony nitrogén világába merül? A válasz izgalmas átalakulások sorozata, amely a tudomány csodáit tárja fel. Továbbá, miként válik egy léggömb gömbhallá, amikor nátrium-hidrogén-karbonát, más néven szódabikarbóna, és ecetsav kölcsönhatásával fújják fel? Ezek a kérdések várták a Debreceni Egyetem (DE) Gyógyszerésztudományi Karán (GYTK) összegyűlt majdnem 400 hetedikes és nyolcadikos diákot, akik kilenc helyi általános iskolából érkeztek, hogy részt vegyenek 14 látványos kémiai kísérleten. A tudományos felfedezések izgalma és a kémiai reakciók varázsa mindenkit magával ragadott.

Egy különleges korosztályt hívtunk meg, akik már jártasak a kémia területén, így várhatóan könnyen megértik a bemutatott folyamatokat. Ez a program rendkívül hasznos lehet azok számára is, akik olyan iskolákban tanulnak, ahol nincs elegendő vagy megfelelő laboratóriumi felszerelés, mint amivel mi rendelkezünk. Célunk, hogy már itt, a kezdeteknél felfedezzük azokat a diákokat, akiket sikerül elkötelezni a természettudományok iránt - mondta el Lekli István, a DE GYTK oktatási dékánhelyettese.

A nagy érdeklődés miatt a programot egymás után háromszor is megismételték, egy-egy turnusban csaknem 130 iskolás vett részt.

- Igyekeztünk olyan kísérleteket bemutatni, amikhez egyszerű anyagok szükségesek, akár háztartásban megtalálható vegyszerekkel is elvégezhetők. Például vöröskáposztából indikátort főztünk. Ezek reményeink szerint közelebb hozzák a gyerekekhez a kémiát - fejtette ki Homolya Ágnes, a DE GYTK adjunktusa.

Lekli István dékánhelyettes kiemelte, hogy a program során szóba került, mennyire jelen van a kémia a mindennapi életünkben, sokszor anélkül, hogy ezt tudatosítanánk magunkban. A kémia alapvetően meghatározza a világunk működését, hiszen az anyagok egymásra gyakorolt hatása, reakcióképessége mindennapi jelenségeink alapja. A rendezvény szervezői tapasztalták, hogy hasonló programok nélkül sok fiatal számára fel sem merülne természettudományos pályák választása, pedig ezek az ismeretek kulcsfontosságúak a jövőjük szempontjából.

Az oktatási dékánhelyettes hangsúlyozta: a DE GYTK kiemelten foglalkozik az utánpótlás-neveléssel. A legkisebbeknek természettudományos témákat feldolgozó rajzversenyt szerveznek, az általános iskolásoknak szól a kémiabemutató, míg a középiskolásokat természettudományos versenyre várják.

Related posts