Ezért alakult át rémálommá a Los Angeles-i tűz, hiszen egy ilyen környezetben könnyen borítékolható a tragédia.
A természet bőséges tüzelőanyaggal látta el az amerikai nagyvárost, miközben a hegyekből áradó kürtőhatás és a szél ereje is hozzájárult a megfékezhetetlen lángok terjedéséhez.
Kaliforniában a tavalyi év különösen csapadékosnak bizonyult az erős El Niño jelenség következtében. A jelentős mennyiségű eső lehetőséget adott a helyi növényzet, különösen a füvek és egyéb növények intenzívebb növekedésére. Azonban ez a buja növekedés később kiszáradt, ami súlyos következményekkel járt. A colorádói Boulder Egyetem lapjában megjelent cikk tudományos megközelítéssel próbálja feltárni, mi állhatott a kaliforniai tűzvész széleskörű elterjedése mögött. A tragikus esemény eddig 25 ember életét követelte, és több száz ingatlan vált a lángok áldozatává.
Andrew Winters, a CU Boulder Légkör- és Óceántudományi Tanszék adjunktusa, megállapította, hogy Kaliforniában az elmúlt nyár óta a La Niñá jelensége dominál. Ez az időszak általában bőséges esőzéseket hoz a régió számára, ám idén télen meglehetősen szokatlan módon csupán minimális csapadék hullott. Ennek következtében a növényzet kiszáradt, és a legcsekélyebb tűz is rendkívül gyorsan terjedni kezdett.
A szárazság mellett a rendületlenül fújó, erős Santa Ana szél is olyan állapotot teremtett, amely lehetővé tette a tüzek gyors fellángolását és terjedését.
A Santa Ana egy időszakosan megjelenő, erős széláramlás, amely Nevadából és Utahból Dél-Kaliforniába irányába fúj, minden évben ősztől a tél elejéig, szinte megállás nélkül. A Santa Ana a Los Angeles-i körzetben megfigyelhető normál időjárás része. Most azonban olyan, mint egy kézi fújtató, amivel egy száraz gallyakkal megrakott kandallóban próbálnánk tüzet gyújtani egy kis parázsból. Garantált a siker.
A szél, mint egy láthatatlan ellenség, a lakóházak tulajdonosait és a tűzoltókat egyaránt megnehezíti. Amikor a kaliforniai lángok először felcsaptak, a szél ereje akár 80, 90, sőt 100 mérföld/órára is megnövekedett, ami egy 2-es vagy 3-as kategóriájú hurrikán erejével vetekszik. Ekkora légmozgás képes a parazsat a levegőbe emelve kilométerekre elsodorni, ami újabb tűzfészkek kialakulásához vezethet. Ebben a kegyetlen játékban a Los Angeles körüli hegyek mint természetes kürtők működnek, fokozva a veszélyt.