A 2025-ös lakáspiac várható alakulása izgalmas lehetőségeket és kihívásokat tartogat. A jelenlegi trendek, mint a digitalizáció, a fenntarthatóság iránti növekvő igény és a munkahelyek átalakulása, mind befolyásolják a piac dinamikáját. A várakozások szer
A 2023-as év gyengélkedése után 2024 valódi fordulatot hozott az ingatlanpiacon. A kedvezőbb gazdasági környezet, a csökkenő kamatok és a megújult otthonteremtési támogatások együttesen fokozták a vásárlási kedvet. Ennek eredményeként a kereslet kétéves csúcsra emelkedett: a piaci tranzakciók száma az előrejelzések szerint eléri az évi 110-130 ezer közötti sávot, ami körülbelül 14 százalékos növekedést jelent az előző évhez viszonyítva.
A jövőre is elérhető CSOK Plusz és az első lakásukat megvásárlókat támogató 10%-os önerő lehetősége mellett a kormány által bejelentett 21 pontos Új Gazdaságpolitikai Akcióterv izgalmas újításokat tartalmaz. Ilyen például a munkáltatók által nyújtható, legfeljebb 150 ezer forintos lakhatási támogatás, amely bérleti díjakra és hiteltörlesztésekre is felhasználható. Továbbá, az 5%-ra csökkentett lakásáfa és az önkéntes, 5%-os kamatplafon, valamint a munkáshitel lehetősége mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a fiatalok könnyebben valóra válthassák otthonteremtési álmaikat.
A befektetői szempontból a Prémium Magyar Állampapír-kifizetésekből származó tőke 2025-re akár 20 ezer új tranzakciót generálhat az ingatlanpiacon.
Változik 2025-től a kormányzati lakáspolitika, a kereslet növelése mellett kiterjesztik a fókuszt a kínálati oldal bővítésére is. A Lakhatási Tőkeprogram gazdaságélénkítő hatása mellett gazdagítja majd a jelenlegi korlátozott újlakás-kínálatot, a befektetői érdeklődés fokozódása pedig a használt ingatlanállomány állapotára is jó hatással lehet. A vevői igények a megfizethető, de minél jobb minőségű és energetikailag is korszerű ingatlanok felé tolódtak, így nagy szükség van a használt ingatlanokat modernizáló befektetői tevékenységekre is, akár eladás, akár kiadás útján hasznosítanák a korszerűsítésen átesett ingatlanokat.
Az idei évben a hazai hitelpiac élénkebb aktivitást mutatott, mint ahogy azt előzetesen várták. A becslések szerint a forintalapú lakáscélú jelzáloghitelek összértéke év végére akár az 1300 milliárd forintot is túllépheti.
A 2024-es év a családok számára igazi sikertörténetet hozott, hiszen a CSOK Plusz kamattámogatott konstrukció népszerűsége a teljes piaci volumen negyedét tette ki. Ráadásul a kamatszint közel kétharmados csökkenése általánosan kedvezőbbé tette a piaci légkört, ami tovább növelte az érdeklődést a lakásvásárlás iránt.
A következő évre vonatkozóan a szakértők mérsékelt, 10 százalékos növekedést várnak a 2024-es teljesítményekhez képest. Az eddig fokozatosan nyilvánosságra hozott kisebb, de sokak számára fontos változtatások a CSOK Plusz programmal és a Babaváró kölcsönnel kapcsolatos kedvezmények terén, valamint az újonnan bevezetésre kerülő intézkedések pontos részletei még nem teljesen világosak. Ezért a jövő év során is érdemes lesz pénzügyi szakértők segítségét igénybe venni, hogy mindig naprakész információkkal rendelkezhessünk, és az ügyintézés zökkenőmentes legyen.
A 2024-es év széles kínálattal indult, az év során azonban azon ingatlanok javarésze is új tulajdonosra talált, amelyek állapotuk vagy árazásuk miatt hosszabb időre a piacon ragadtak. A keresleti oldal erősítése mellett ugyan tervben vannak a kínálati oldal növekedését serkentő intézkedések is, félő, hogy a kitartó és várhatóan tovább fokozódó vevői érdeklődéssel nem tud majd lépést tartani a kínálat bővülése, így óhatatlan, hogy az árak ingatlantípustól, állapottól és lokációtól függően kisebb-nagyobb mértékben emelkedésnek induljanak majd. A Duna House szakemberei éves szinten 10-20 százalékos áremelkedéssel kalkulálnak 2025-ben.