Európai intézmények erőfeszítéseket tesznek az amerikai adatok védelmére | National Geographic

A Trump-kormányzat rengeteg, sok évtizedes tudományos munka során összegyűjtött, éghajlattal, természeti katasztrófákkal kapcsolatos adatot semmisít meg hamarosan.
Néhány hónapja még legrosszabb rémálmainkban se szerepelt az az ámokfutás, amelyet a "gazdaságosság" címszavával a tudomány gyakorlatilag minden területén végez az amerikai kormány. Az egyik ilyen lépés - ez csak egy a rengeteg hasonló közül - az, hogy a NOAA (Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal) sok évtizedes mérési adatokat tartalmazó adatbázisait megsemmisíti. Ezek az adatbázisok nemcsak az éghajlatváltozásról árulkodnak, hanem mindennapos, munkához nélkülözhetetlen adatok, amelyekből például a hurrikánok előrejelzését lehet segíteni, vagy az áradásokat, földrengéseket vizsgálni.
Egészen egyszerűen kijelenthető, ha ezeket az adatbázisokat megsemmisítik, azzal évtizedekkel lökik vissza számos, a modern életünk szempontjából létfontosságú tudomány művelőit. Ez aztán mind a lakosságra, mind a gazdaságra vissza fog ütni. Ez sajnos nemcsak Trump szavazóit érinti majd, hanem az összes amerikait, sőt, az egész emberiséget.
Egy friss példa az Arkansas államot nemrég sújtó tornádók esete: a károk enyhítésére Arkansas nem kapott támogatást a FEMA-tól, amely korábban a katasztrófák kezeléséért és a kárenyhítésért felelt. Trump célja, hogy megszüntesse az ilyen szövetségi feladatokat, ám ez valójában az állam intézményének alapvető lényegét kérdőjelezi meg...
Napkitörések, földrengések, óceáni áramlatok, hévizek, a partvonalak mélységi információi, parti ökoszisztémák részletes adatai, vízhőmérséklet és levegőminőség értékek, csapadékgyűjtési eredmények, mélytengeri korall- és szivacspopulációk elhelyezkedése, kisugárzás mérések, valamint űridőjárást befolyásoló különféle adatok és extrém időjárási jelenségek nyilvántartásai mind a megsemmisítés szélén állnak. Európa számos intézménye azonban aktívan dolgozik azon, hogy ezeket az értékes adatokat megőrizzék, amíg még van rá lehetőség, ahogy arról a BBC is beszámolt.
Ezeket az információkat már korábban az amerikai adófizetők állták, tehát a kormányzati intézkedések nem fognak valódi megtakarítást hozni. Valójában e tevékenység mögött egyedül a rombolás szándéka húzódik meg. Ezzel a lépéssel például a klímakutatást próbálják teljesen ellehetetleníteni, amely mindannyiunk jövője szempontjából kulcsfontosságú. Már az első Trump-kormányzás alatt is eltüntették a "klímaváltozás" kifejezést a hivatalos weboldalakról, ám akkor még az adatok érintetlenek maradtak, lehetővé téve a velük való további munkát és számítást.
A megsemmisített és eltüntetett adatok helyreállítása lehetetlen feladat. Ebből a megfontolásból számos szervezet, például a német Helmholtz Kutatóhálózat, aktívan részt vesz az adatok megmentésében. A Helmholtz már az amerikai EPA (Környezetvédelmi Ügynökség) adatait is próbálta megóvni. A jövőbeni tervek között szerepel, hogy az amerikai adatokat integrálják a saját nyilvántartásaikba.
A NOAA költségvetésének 25%-os csökkentése komoly kihívások elé állítja a tudományos közösséget, hiszen ez a lépés súlyosan érinti azokat a kutatásokat, amelyek az éghajlatváltozás konkrét időjárási hatásait elemzik. A finanszírozás megvonása lehetetlenné teszi, hogy mélyebb megértést nyerjünk a jövőbeli időjárási eseményekről és azok következményeiről.
Bár minden erőfeszítés ellenére sikerülhet is megmenteni az adatokat, a sorsuk akkor is sokkal nehezebb lesz. Eddig egy központi adatbázis állt rendelkezésre, amely lehetővé tette a kutatók számára, hogy gyorsan hozzáférjenek az információkhoz. Ha mostantól ezeket az adatokat számos helyre másolják, az jelentősen megnehezíti a keresést és az adatokhoz való hozzáférést. Az időnk szűkös, ha a klímaváltozás ellen szeretnénk tenni, így ez a lépés a legrosszabbkor érkezett.