Ne hagyd ki ezt a különleges alkalmat! Eger közelében egy olyan történelmi égi jelenséget csodálhatunk meg, amelyre régóta várunk - olvass tovább az EgerHírek cikkében!

Pongrácz Sándor csillagász mára ismét egy különleges programmal készült az Eger és Felsőtárkány közötti észlelőrétre, amit az eső ugyan felülírt, de sebaj, holnap és hétfőn már a várhatóan a derűs égbolt alatt, egy Hullócsillag partyn tekinthetünk be az univerzum rejtelmes világába.
A Pongrácz észlelőréten szombaton és hétfőn, az esőnapokon, a Lyridák meteorraj ragyogó táncát figyelhetjük meg.
A meteorrajok többsége üstökösökhöz köthető, amelyek során a napsugárzás hatására a bennük lévő jég és por elpárolog. Ez a folyamat során kiszabaduló porszemcsék pályát váltanak, és a Föld keringése során egyesekkel találkozunk. A Lyridák meteorraj szülőégitestje a Thatcher nevű üstökös, amelyet először 1861-ben észleltek, éppen a legutóbbi napközelsége idején. Az üstökös körülbelül 417 év alatt kerüli meg a Napot, és legnagyobb távolságában, a naptávolban, 111 csillagászati egységnyire jut el a Napból, ami a Föld-Nap távolság több mint százszorosának felel meg. A következő alkalom, amikor a Thatcher ismét napközelbe kerül, 2283-ban várható, de addig is a Lyridák meteorraj rendszeresen megjelenik az éjszakai égbolton, évről évre varázsolva el minket.
Aki teheti, feltétlenül érdemes ellátogatnia az észlelőrétre a két nap valamelyikén, hogy szemtanúja lehessen ennek a lenyűgöző történelmi meteorrajnak. Ne hagyja ki ezt az egyedülálló élményt!
Ahogy Pongrácz Sándor a Facebook-eseményben megosztotta, az esemény még színesebb és élménydúsabb lesz, hiszen számos izgalmas programmal várják a résztvevőket az est folyamán.
Folyamatosan elindulnak izgalmas távcsöves és lézerpointeres túrák, amelyek lehetővé teszik, hogy felfedezzük a Naprendszert és az univerzumban rejtőző csodákat, mindezt az információt hozó fotonok szárnyán. Az esti program során csillagászati távcsövek segítségével megcsodálhatjuk a Jupiter lenyűgöző gyűrűit és holdjait, valamint a vörös bolygó, a Mars titokzatos felszínét. De ez még nem minden! A távcsövek lencséjén keresztül elénk tárulnak galaxisok, felrobbant csillagok, kettős csillagok és csillaghalmazok, valamint a mélyűr fénylő objektumai. Emellett lézerpointeres égi túrán is részt vehetünk, ahol megismerkedhetünk a csillagképekkel és a magyar csillaghagyományokkal, így egy igazán különleges élményben lehet részünk.
Különleges ajándékbolt várja a látogatókat, ahol egyedi könyvek, stílusos bögrék és lenyűgöző poszterek kaphatók. Emellett izgalmas tombolahúzással is készülünk, ahol értékes nyereményekre lehet szert tenni!
Belépőjegyek árai: Felnőtteknek 1000 Ft, gyermekeknek 500 Ft, míg egy családi jegy ára 2000 Ft.
Az esemény korlátozott létszámmal zajlik, ezért kérjük, hogy előzetesen regisztrálj!
Regisztációnál jelezni kell, ha kocsival érkezünk, hogy parkolóhelyünk is legyen.
A helyszínen is lehetőség van jegyek megvásárlására.
Regisztáció: e-mailben [email protected], vagy telefonon: +36703678995
Helyszín: Pongrácz Észlelőrét, Eger és Felsőtárkány között. A rendezvény elérhetőségét zászlók, fáklyák és különféle világító elemek biztosítják, emellett táblák is segítik a tájékozódást.
Képzeld el, ahogy a természet lágy ölelésében pihensz! Ne felejtsd el hozni a puha plédet, amely alatt kényelmesen elheveredhetsz. A hűvösebb estékre egy meleg hálózsák is jól jöhet, hogy éjszaka is kellemesen alhass. A laticel praktikus kiegészítő, amely megemeli a kényelmét a földön. Ne hagyd otthon a kempingszéket sem, hiszen egy jó könyv mellett elengedhetetlen a pihenéshez. Rétegesen öltözködj, hogy könnyedén alkalmazkodhass az időjárás változásaihoz! Végül, de nem utolsósorban, készíts elő néhány harapnivalót és innivalót, hogy mindig legyen nálad friss energia!
Az esemény idején a csodás észlelőrét területére földi eredetű állatok behozatala szigorúan TILOS! Az IDEGENEKNEK a belépés és a leszállás kötelező! Ezt üzeni a csillagász, aki intergalaktikus szeretettel vár minden érdeklődőt! Emeljétek fel a fejeteket, és készüljünk a csillagok közötti kalandra!
További információk az eseményről elérhetők az alábbi hivatkozásra kattintva!
#csillagászat #természet
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!