Emberi vágóhíd Szíriában: a feltételezett titkos cellákban nem akadtak túlélőre.
A White Helmets mentőcsapatai bejelentették, hogy lezárták a kutatást a hírhedt szíriai Szednaja katonai börtön területén. Az akció célja az volt, hogy titkos cellákban vagy pincékben esetlegesen rejtőzködő túlélő foglyokat találjanak. A BBC jelentése szerint azonban a keresés eredménytelenül zárult, és senkit sem sikerült felfedezniük.
Kutyás egységek és speciális csapatok fésülték át hétfőn a börtönt és annak területét, miközben tömegek gyűltek össze annak reményében, hogy megtalálják eltűnt hozzátartozóikat.
A kutatás folyamán nem bukkantak rá sem nyílt, sem pedig rejtett területekre a létesítmény keretein belül.
- közölte a mentőszervezet.
A lázadók korábban arról számoltak be, hogy egy damaszkuszi kórház ravatalozójában csaknem 40, kínzás jeleit viselő holttestet fedeztek fel. Ez alapján valószínűnek tartják, hogy a hírhedt börtön falai között még élő foglyok is lehetnek.
Eközben a Bassár el-Aszad elnök megbuktatására irányuló iszlamista fegyveres csoport vezetője nyilvánosságra hozta, hogy
Felelősségre vonják azokat a korábbi magas rangú tisztviselőket, akik a 13 éve tartó polgárháború idején részt vettek a politikai foglyok kínzásának felügyeletében.
Abu Mohammed al-Jolani bejelentette, hogy nyilvánosan felfedik a tisztviselők nevét, és arra kérik a hatóságokat, hogy fogják vissza azokat, akik más országokba menekültek. Ezen kívül jutalomban részesítik azokat, akik információt szolgáltatnak a bűncselekmények elkövetőinek tartózkodási helyéről.
A brit székhelyű Emberi Jogi Megfigyelő Központ, amely a szíriai helyzetet figyeli, arról számolt be, hogy...
A 2011-es eseményeket követően, amikor Aszad kormányzata brutálisan letartóztatta a demokráciát követelő tüntetéseket, a börtönök falai között szörnyűségek zajlottak. Szinte 60 ezer embert kínoztak meg vagy végeztek ki a rezsim fogságában, miközben több mint 100 ezer ember tűnt el nyomtalanul. Az elnyomás és a félelem légkörében a sorsuk ismeretlenné vált, és sok család örökre elveszítette szeretteit.
A törökországi székhelyű, a Szednaja Börtönben Fogva tartottak és Eltűntek Egyesülete (ADMSP) egy 2022-es jelentésében egyenesen úgy fogalmazott, hogy a börtön valójában haláltáborrá vált a konfliktus kezdete után.
Becslések szerint 2011 és 2018 között több mint 30 ezer fogvatartottat végeztek ki az intézményben, vagy haltak meg a kínzás, az orvosi ellátás hiánya és az éhezés miatt.
A szabadult rabok állítása szerint 2018 és 2021 között körülbelül 500 fogvatartott életét oltották ki.
A halottakat később a damaszkuszi Tishreen Katonai Kórházba vitték, ahol nyilvántartásba vették őket, majd katonai sírokban helyezték végső nyugalomra. A fogvatartottak hozzátartozói sohasem kapták meg a holttesteket, így a gyász és a bizonytalanság sok család életét megnehezítette.
Az Amnesty International az "emberi vágóhíd" kifejezést alkalmazta a Szednaja helyzetének jellemzésére, hangsúlyozva, hogy a kivégzéseket az Aszad-kormány legfelsőbb vezetésének jóváhagyásával hajtották végre.
Az ilyen típusú gyakorlatokat a nemzetközi közösség a háborús bűnök és az emberiesség elleni bűncselekmények kategóriájába sorolja.
Az Aszad-kormány régebben határozottan elítélte az Amnesty International állításait, amelyeket alaptalanoknak és igazságtalannak minősített. Kijelentették, hogy Szíriában minden kivégzés mögött szakszerű és törvényes eljárás áll.