Donald Trump rendeletének aláírása után alig néhány órával máris 22 állam főügyésze indított pert az elnök ellen.


Alig hogy megszületett a rendelet, amely megakadályozza a születési jog alapján járó állampolgárságot, máris 22 állam főügyésze indított jogi eljárást Donald Trump ellen emiatt.

Az AP News jelentése szerint 22 állam főügyésze már kedden jogi lépéseket tett Donald Trump elnök ellen, hogy megakadályozza a születési jog alapján történő állampolgárságot biztosító, hosszú múltra visszatekintő bevándorlási gyakorlat eltörlését. Ez a gyakorlat biztosítja, hogy az Egyesült Államok területén született gyermekek automatikusan állampolgárságot nyerjenek, függetlenül szüleik jogi státuszától.

Ahogy azt a hírekben olvashatjuk, Trump hétfőn este közzétett egy körülbelül 700 szavas rendeletet, amely a kampány során ígért tervei megvalósítását célozza. Azonban az elnök bevándorlási politikájával és az állampolgársághoz fűződő alkotmányos joggal kapcsolatos, várhatóan elhúzódó jogi viták miatt nem biztos, hogy sikerrel jár.

A demokrata párti főügyészek és a bevándorlók jogainak szószólói úgy vélik, hogy a születési jogon alapuló állampolgárság kérdése folyamatosan napirenden lévő jogi téma. Bármennyire is széleskörű hatalommal rendelkeznek az elnökök, hangsúlyozzák, hogy "nem tekinthetők királyoknak".

"Az elnök nem írhatja ki egy tollvonással a 14. módosítást, és pont" - mondta Matt Platkin New Jersey államügyész.

A Fehér Ház közölte, hogy kész szembenézni az államokkal a bíróságon, és a pereket "nem többnek nevezte, mint a baloldal ellenállásának kiterjesztését".

Harrison Fields, a Fehér Ház helyettes sajtótitkára úgy fogalmazott: "A radikális baloldal két úton járhat: vagy szembe úsznak az árral, elutasítva a közvélemény hatalmas többségének akaratát, vagy csatlakoznak a hajóhoz, és együttműködnek Trump elnökkel."

Ahogy arról korábban beszámoltunk, 2025. január 20-án Donald Trump visszatért a Fehér Házba, ahol letette hivatali esküjét, így hivatalosan is az Egyesült Államok 47. elnökévé vált. A beiktatását követően Trump azonnal cselekvésre szánta el magát, és aláírta első intézkedéseit, köztük egy fontos jogszabályt, amely megszünteti a külföldi szülők gyermekeként az Egyesült Államokban születettek automatikus állampolgárságának jogát, azaz a birthright citizenship-t.

Related posts