Az Európai Unió fontolóra veszi az agrártámogatások csökkentését, válaszul Ukrajna helyzetére | Demokrata

A politikus csütörtökön Strasbourgban az MTI-nek adott interjújában kifejtette: "Ma jelentős eszmecsere zajlott az Európai Parlament falai között a közös agrárpolitika jövőbeli irányvonaláról. Számos fontos kérdés merült fel, amiről érdemes diskurálni."
Dömötör figyelmeztetett arra, hogy néhány napon belül nyilvánosságra kerülnek a közös agrárpolitika átalakítására vonatkozó konkrét javaslatok, és véleménye szerint az előjelek egyáltalán nem kedvezőek. Kifejtette, hogy az uniós agrárpolitikában is meg akarják valósítani az aszályos időszakot.
A politikai elemző véleménye szerint a legfrissebb hírek alapján Ursula von der Leyen és a weberi nagykoalíció szándéka az agrártámogatási rendszer jelentős leépítése. Megdöbbentő, hogy egyre inkább elterjedt az a pletyka, miszerint a támogatások 20 százalékos csökkentésére készülnek. Ezt a témát nemrégiben a brüsszeli nagykoalíció fő kommunikációs csatornájaként ismert Politico is részletesen tárgyalta.
Dömötör figyelmeztetett, hogy a támogatások csökkentésének egy másik lehetséges módja az agrárkassza egy nagy közös alapba való integrálása, amelynek célja, hogy elrejtsék a támogatások csökkenését a figyelem elől.
Kiemelte, hogy ennek a stratégiának világos indokai vannak: helyet szeretnének biztosítani az ukrán bővítés költségeinek, valamint a korábban felvett hitelek törlesztőrészleteinek, amelyek lényegesen magasabbak, mint amivel eredetileg számoltak. Mivel - fogalmazott - nincs rendelkezésre álló többletforrás, ezért más területekről kell forrást átcsoportosítani.
"Teljesen elfogadhatatlannak tartom, hogy míg a brüsszeli döntéshozók azon fáradoznak, hogyan lehetne uniós forrásokból pótolni Ukrajna 2026-os költségvetési hiányát - ami 6400 milliárd forintot jelent -, addig az agrártámogatásokat csökkenteni tervezik. Vagyis a gazdák pénzét Ukrajnának juttatnák" - fogalmazott.
Dömötör véleménye szerint az a szándék egyértelműen tükröződik abban is, hogy zárt ajtók mögött kötöttek megállapodást Ukrajnával arról, hogy tovább bővítik az uniós piacok hozzáférhetőségét Ukrajna számára. Jelenleg a konkrét számadatokat még nem osztották meg - mondta -, "így a gazdák számára nem világos, hogy pontosan mekkora mennyiségű búza, kukorica vagy baromfihús fogja elárasztani az uniós, és ezen belül a magyar piacot. Ez pedig elfogadhatatlan helyzet. Különösen aggasztó, hogy ezzel a megállapodással felülírnák a magyar kormány által bevezetett importtilalmat is.
Dömötör felhívta a figyelmet arra is, hogy az Európai Bizottság hasonló egyezséget kötött a dél-amerikai országokkal, amely a Mercosur megállapodás néven ismert.
"Mivel az a megállapodás is jövedelmi károkat és piacvesztést okoz az európai, így a magyar gazdáknak, így mi ezt sem támogatjuk" - fogalmazott.
A képviselő éles kritikát fogalmazott meg a Tisza Párttal kapcsolatban, kijelentve, hogy ez a formáció a weberi nagykoalíció központja, amely sürgeti ezeket a terveket. Rámutatott, hogy a tiszások ebben az esetben is ugyanazt a taktikát alkalmazzák, mint más jelentős kérdésekben. Tagadják a problémák létezését, azt állítva, hogy nincs itt semmi érdekes, miközben a frakciótársaik csendben mindent megszavaznak helyettük.
Ezen a héten is szavaztunk egy ezzel kapcsolatos állásfoglalásról a mezőgazdasági bizottságban. Magyar Péter nem volt ott, egyetlen tiszás képviselő sem helyettesítette, más frakciótársak szavaztak helyettük- mondta Dömötör. Hozzátette: ha néha bejönnek, a gazdák érdekei ellen szavaznak, például az ingyenes öntözés ellen. Mindig így megy ez.
A politikus véleménye szerint ez azt is magában foglalja, hogy az agrártámogatások megóvása érdekében a gazdák kizárólag a kormányra és a kormánypártokra támaszkodhatnak. Úgy ítélte meg, hogy elkerülhetetlenek a heves viták, hiszen a tét nem kevesebb, mint több ezermilliárd forint. Azonban nem az lesz a fő szempont, hogy mennyire kényelmetlenek ezek a diskurzusok, hanem az, hogy miként lehet a gazdák helyzetét megerősíteni még ilyen nehéz körülmények között is.
Dömötör bejelentette: jövő héten gazdatüntetés lesz Brüsszelben, mi ezt támogatjuk. Hangsúlyozta: ha nem változtatnak ezen a politikán, még több tüntetés jön. A gazdáknak minden okuk megvan rá.