Bús Balázsnak ismételten meg kellett hoznia egy nehéz döntést: a politika világában való elköteleződése és az NKA-alelnöki pozíció közötti választás.

Három vereséget követően Bús Balázs, az egykori fideszes polgármester és parlamenti képviselő, úgy döntött, hogy nem folytatja az óbudai választók megnyerésére irányuló kísérleteit. A közelmúltban Orbán Viktor Gyepes Ádámot bízta meg az 11-es választókerület, Óbuda és Békásmegyer elnöki posztjával.
A pártelnök és miniszterelnök április 10-én a Karmelitában írta alá a III. kerületi fideszes önkormányzati képviselő megbízólevelét, amely eddig csupán szűk körben volt ismert. Ezt a fontos eseményt a Facebook-oldalán megosztott fotó is tanúsítja, amely egy új lehetőséget nyitott meg a képviselő előtt a 2026-os országgyűlési képviselőjelöltség irányába.
Információink szerint Gyepes személyére a még Bús vezetése alatt álló óbudai szervezet tett javaslatot Orbánnál. Gyepes eddig párttisztsége szerint az óbudai Fidesz kabinetvezetője volt. Januárban a korrupciógyanú miatt lemondott MSZP-s Czeglédy Gergő képviselői helyére kiírt időközi választás előtt is kabinetvezetői minőségében adott interjút a jobboldali sajtónak. Mint ismert, Czeglédy mellett tavaly nyáron őrizetbe vették a kerület polgármesterét, Kiss Lászlót is, aki a többszöri hosszabbítás miatt leghamarabb májusban szabadulhat majd a rácsok mögül.
Bús visszavonulása az óbudai politikai küzdelmektől nem csupán személyes döntés volt, hanem egy összefonódó események sorozatának következménye is. Hankó Balázs, a kultúráért és innovációért felelős miniszter, tavaly októberben ismét bizalmat szavazott neki, amikor kinevezte a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnökének. Ez a lépés új irányt adott Bús pályafutásának, és lehetőséget teremtett számára, hogy a kultúra területén folytassa tevékenységét.
Búsnak nyolc hónappal korábban, 2024 februárjában kellett otthagynia a milliárdok felett exponáló, és ezzel a hazai kulturális támogatások elosztásában kulcsszerepet játszó szervezet alelnöki posztját, mert konfliktusba került Hankó elődjével, Csák Jánossal. Bús állítólag kritikát fogalmazott meg a készülő kulturális törvénnyel kapcsolatban. Ám akkor azzal mentette a helyzetet, hogy bejelentette: tervezett lépésről volt szó, valójában ő kezdeményezte a felmentését Csáknál, hogy újraindulhasson az önkormányzati választáson óbudai polgármesterjelöltként.
A tavaly júniusi választás nem zárult kedvezően, hiszen az időközben letartóztatott Kiss László több mint 8 százalékos fölénnyel diadalmaskodott. Ezzel a szocialista politikus négy évnyi hivatalban töltött idő után jelentős előrelépést mutatott az előző választáshoz képest, ahol Bússal csupán egy százalék körüli különbség állt fenn közöttük. Az előző, 2019-es önkormányzati választás tehát sokkal szorosabb versenyt hozott, mint a legutóbbi megmérettetés.
A két polgármester-választás között a 2022-es parlamenti választáson sem sikerült legyőznie az ellenzéki jelöltet. Bús akkor az összellenzéki támogatottságú Szabó Tímea ellen indult, de 48,8-41,1 arányban alul maradt.
A 2022-es országgyűlési választások kampányában Bús számára egy komoly döntési helyzet állt elő: mérlegelnie kellett a jól jövedelmező NKA-vezetői pozíció és az óbudai lakosok képviselete között. Az Átlátszó cikkéből derült ki, hogy a politikus III. kerületi önkormányzati képviselői szerepe jogi szempontból nem összeegyeztethető az NKA-alelnöki megbízatással. Bús 2019-ben, miután elveszítette polgármesteri pozícióját, került be az önkormányzatba. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere 2021. január 1-jétől bízta meg az NKA vezetésével. Miután megjelent a cikk, Bús a közösségi médiában bejelentette, hogy jogászokkal konzultálva átvizsgálta az összeférhetetlenség lehetőségét, és ennek következtében lemond a helyi önkormányzati tisztségeiről.