Brüsszelben a barátság szelleme hiányzik: Orbánék mellett elhaladnak, és az oroszok előtt teljesen bezárulnak az ajtók.


Az Európai Unió határozott lépéseket tesz az orosz energiától való függőség csökkentésére, azzal, hogy fokozatosan leállítja az orosz gáz és olaj importját, valamint eltávolítja az orosz atomenergiát is a rendszeréből. Ez a célkitűzés szerepel abban a menetrendben, amelyet az Európai Bizottság nemrégiben hagyott jóvá és ismertetett.

Dan Jörgensen, az energiaügyekért és a lakhatásért felelős biztos kijelentette, hogy ez EU most nagyon világos üzenetet küld Oroszországnak:

A HVG cikke szerint az Európai Bizottság előrejelzései alapján 2025-től a globális LNG-készletek gyors ütemben fognak gyarapodni. Ez azt jelenti, hogy az EU 2030-ra akár 100 milliárd köbméter földgázt is helyettesíthet, ami 2027-re 40-50 milliárd köbméteres keresletcsökkenést eredményezhet.

Az LNG-kapacitások várhatóan 2028-ra körülbelül 200 milliárd köbméterrel bővülnek, ami ötszöröse az Európai Unió jelenlegi orosz gázimportjának.

A menetrend szerint az Európai Bizottság arra kötelezi a tagállamokat, hogy az idei év végéig dolgozzanak ki egy nemzeti stratégiát, amelyben részletezik, miként tudják fokozatosan megszüntetni az orosz energetikai forrásokra való támaszkodást legkésőbb 2027 végéig.

A lap információi szerint a Bizottság ígéretet tett arra, hogy folyamatos erőfeszítésekkel támogatja az energetikai átállás felgyorsítását és az energiaellátás sokszínűsítését. Ennek részeként tervezik a gázkereslet összevonását, valamint az infrastruktúra hatékonyabb kihasználását, hogy sikeresen kezeljék az ellátásbiztonságot és a piaci stabilitást fenyegető kockázatokat.

A Bizottság szerint az új jogszabályok biztosítják, hogy az orosz gázszállítókkal ne lehessen új szerződéseket kötni, a meglévő rövid távú szerződéseket pedig 2025 végéig leállítják, a hosszútávúakat pedig 2027 végéig.

Ez Magyarországot érdekes helyzetbe hozhatja, tekintettel a 2021-ben megkötött 15 éves gázszállításai megállapodásra Oroszországgal.

Az ütemtervrészeként új intézkedéseket is előterjeszt a Bizottság az olajszállító orosz árnyékflotta problémájának kezelésére: az atomenergiát illetően pedig a jövő hónapban megjelenő javaslatok intézkedéseket tartalmaznak majd a dúsított urán oroszországi importjára vonatkozóan, valamint korlátozásokat az Európai Ellátási Ügynökség (ESA) által közösen aláírt új szállítási szerződésekre vonatkozóan.

Ennek mentén egy európai Radioizotóp-völgyi kezdeményezést is terveznek, hogy a saját termelés növelésével biztosítsák az EU orvosi radioizotóp-ellátását.

A javaslat elfogadásához minősített többség szükséges, ami arra utal, hogy Magyarország önállóan nem képes megvétózni a döntést.

Related posts