Brüsszel türelme elfogyott a georgiai kormányzattal szemben, és most komoly lépésekre készülnek.
Az Európai Bizottság fontolóra veszi a georgiai állami tisztviselők számára biztosított könnyített vízumkiadási lehetőség felfüggesztését. Ez a lépés válaszként szolgálna arra a bánásmódra, amelyet a kaukázusi országban demonstráló ellenzéki csoportokkal szemben alkalmaznak.
Az Európai Bizottság pénteken bejelentette, hogy javasolja a vízumok kiadásának megkönnyítéséről szóló megállapodás felfüggesztését Georgia esetében. Ez a megállapodás az Európai Unió és Georgia között jött létre, és a brüsszeli hivatalos közlemény szerint, ha az Európai Unió Tanácsa jóváhagyja a javaslatot, akkor a diplomata- és szolgálati útlevéllel rendelkező georgiai diplomaták, tisztviselők, valamint családtagjaik számára vízum szükséges a rövid távú, 90 napos EU-beli tartózkodáshoz, amely bármely 180 napos időszakon belül érvényes.
A vízumkönnyítések, amelyek magukban foglalják a gyorsabb kérelmezési folyamatot, alacsonyabb költségeket és a szükséges igazoló dokumentumok csökkentett számát, nem érintenék a diplomata- és szolgálati útlevéllel rendelkező grúz állampolgárokat. Amennyiben a javaslatot elfogadják, a döntés nem gyakorolna hátrányos hatást a hagyományos útlevéllel rendelkező grúzokra, akik továbbra is vízummentesen utazhatnak az Európai Unióba rövid távú tartózkodás céljából – tájékoztatták a közvéleményt.
Az Európai Bizottság álláspontja szerint az intézkedés válaszlépés a georgiai hatóságok által a békés demonstrálók, politikai aktivisták és független média ellen irányuló erőszakos fellépésekre, amelyek azután kezdődtek, hogy a georgiai kormány 2023. november 28-án bejelentette az uniós csatlakozási folyamat 2028-ig történő felfüggesztését. A Bizottság hangsúlyozta, hogy a legutóbb bevezetett georgiai jogszabályok, például a külföldi befolyás átláthatóságáról, valamint a családi értékek és a kiskorúak védelméről szóló törvények súlyosan sértik az EU alapelveit, amelyek a jogok védelmén alapulnak. Rámutattak, hogy az alapvető jogok tiszteletben tartása, mint például a diszkriminációellenes intézkedések hatékony végrehajtása, elengedhetetlen a vízumliberalizációs folyamat előmozdításához.
Az uniós tanács által a Georgiával kötött vízumkönnyítési megállapodás részleges felfüggesztésére vonatkozó javaslat jóváhagyása esetén a tagállamoknak, a lojális együttműködés elvének megfelelően, vízumkötelezettséget kell bevezetniük a Georgia által kibocsátott diplomata- és szolgálati útlevéllel, valamint más speciális útlevéllel rendelkező személyek számára, miután a javasolt intézkedés hatályba lép.
Az Európai Bizottság közleményében Henna Virkkunen, a szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős uniós biztos nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy a javaslat az EU határozott reakciója a georgiai kormány "súlyos demokratikus visszaesésére". A vízumliberalizáció kulcsszerepet játszik az EU és partnerországai közötti mobilitás támogatásában világszerte. Az uniós biztos kiemelte, hogy azok, akik nem tiszteletben tartják az alapvető jogokat, nem élvezhetik ezt a szabadságot.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az X-en közzétett üzenetében azt írta, az Európai Unió Georgia vezetésének küldött üzenete egyértelmű: ne okozzon több kárt saját népének.