A BBC értesülései szerint komoly veszély fenyegeti az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti tárgyalások sikerét, amelyek akár összeomlásra is juthatnak.

A legfrissebb hírek szerint az új gázai tűzszünet és az izraeli túszok, valamint palesztin foglyok szabadon bocsátásáról folytatott katari tárgyalások komoly válságba kerülhetnek - értesült a BBC egy, a helyzetet jól ismerő palesztin tisztviselőtől.
Egy magas rangú palesztin tisztviselő nyilatkozott a sajtónak, kijelentve, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök időt szerzett azzal, hogy a héten Washingtonba utazott. A tisztviselő hangsúlyozta, hogy Netanjahu egy izraeli delegációt küldött a katari Dohába, ám ez a küldöttség nem rendelkezett valódi felhatalmazással a vitás kérdésekben való döntéshozatalra.
Mielőtt Netanjahu elhagyta az Egyesült Államokat, optimista megjegyzéseket tett az izraeli-palesztin tárgyalások előrehaladásáról. Kifejezte reményét, hogy "néhány napon belül" sikerül létrehozni a megállapodást a gázai tűzszünetről. A tervezett egyezség szerint a Hamász egy 60 napos fegyverszünet keretében szabadon engedné az általa fogva tartott 20 izraeli túsz felét, továbbá lemondana a halott túszok holttestének több mint feléről is.
Bár az izraeli delegáció részt vett a tárgyalásokon, a Hamász által előterjesztett javaslatokat nem fogadták el. A dohai találkozót katari és egyiptomi hivatalnokok segítették, emellett Brett McGurk, Joe Biden leköszönő közel-keleti megbízottja is jelen volt a megbeszélésen. A közvetítők már korábban számos üzenetet küldtek az izraeli és palesztin küldöttség között. Azonban a tárgyalások előtti időszakban palesztin tisztviselők a BBC-nek nyilatkozva jelezték, hogy a felek között jelentős nézeteltérések feszülnek a vitás kérdésekben.
Az Izrael és a Hamász közötti konfliktus három kulcsfontosságú kérdése köré összpontosul: az izraeli hadsereg Gázai övezetből való kivonási vonalai, a háború befejezésére irányuló tárgyalásokhoz kapcsolódó nemzetközi garanciák, valamint a humanitárius segélyezés. A Hamász a Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) felszámolását követeli, amelyet az Egyesült Államok és Izrael is támogatott. E szervezet létrehozásának célja, hogy megakadályozza, hogy terrorszervezetek eltérítsék és kereskedjenek az övezetben élő civileknek szánt segélyekkel.
A BBC értesülései szerint az izraeli hadsereg egy lehetséges kivonulásról készült térképet adott át a Hamásznak. Azonban a lap szerint a térkép tartalma ellentmondott Izrael korábbi ígéreteinek, mivel akár 3 kilométeres pufferzónákat is kijelölt, és hangsúlyozta az izraeli katonai jelenlétet kiterjedt területeken. Ez a helyzet tovább súlyosbíthatja a felek közötti bizalmatlanságot, ugyanis a Hamász képviselői a térképet Izrael szándékos megtévesztésének tartják.
Palesztin tisztviselők véleménye szerint az izraeliek a tárgyalások halasztásával próbálnak kedvező diplomáciai környezetet kialakítani Benjamin Netanjahu washingtoni látogatásához. Egy másik forrás azt hangsúlyozta, hogy Izrael a humanitárius segélyezés álcája mögé bújva valójában hosszú távú kitelepítési stratégiát valósít meg.
A tárgyalások jelenlegi fázisa rendkívül kritikus, ezért a palesztin vezetés arra kérte az Egyesült Államokat, hogy aktívabb szerepet vállaljon a megbeszélések során, és gyakoroljon nyomást Izraelre, hogy érdemi engedményeket tegyen. A közvetítők figyelmeztetnek, hogy enélkül a dohai tárgyalások könnyen összeomolhatnak. Bár optimisták a kompromisszum lehetőségét illetően, a helyzet rendkívül törékeny, és minden lépés kulcsfontosságú.
"E folyamat egy hajszálon lóg" - nyilatkozta egy palesztin tisztviselő a lapnak. Hozzátette, hogy ha nem következik be valamilyen jelentős fordulat, akkor a tárgyalások az összeomlás szélére kerülhetnek.