Óbuda három felújított lakással támogatja a bántalmazottakat, lehetőséget teremtve ezzel a biztonságosabb élet kezdésére.
A III. kerületi önkormányzat három új lakást létesített, hogy támogassa a párkapcsolati és családon belüli erőszak áldozatait – áll a közleményükben.
A kerület a Fővárosi Szolidaritási Alap 2023. évi pályázatán csaknem 123 millió forint támogatást nyert el, amelyhez az önkormányzat további 28,2 millió forint önerőt biztosított.
A "Párkapcsolati és családon belüli erőszak áldozatainak segítése Óbuda-Békásmegyeren" projekt keretében felújított három lakás ünnepélyes átadásán Béres András, Óbuda-Békásmegyer alpolgármestere és a Fővárosi Közgyűlés tagja kifejezte elkötelezettségét. Beszédében hangsúlyozta, hogy fontos lenne, ha más budapesti kerületek is követnék Óbuda példáját, és közös erőfeszítésekkel támogathatnánk az érintettek hatékony megsegítését.
Kiemelte, hogy az eseménynek szomorú aktualitása van, hiszen nemrégiben újabb halálos áldozatot követelt a partnerkapcsolati erőszak. Tudjuk, hogy sajnos sokkal több nő életét veszítjük el - szinte minden héten - a hatóságok által nem megfelelően kezelt családon belüli erőszak miatt. Az áldozatsegítő lakások lehetnek azok a kulcsfontosságú helyszínek, amelyek valódi támogatást nyújtanak a bajbajutottaknak.
A felújítás során mindhárom lakásban alapos átalakításokat hajtottunk végre. A munkálatok között szerepelt a teljes körű tisztasági festés, valamint a külső és belső nyílászárók, továbbá a bejárati ajtók részleges cseréje. A kivitelező cég minden ingatlanban új elektromos hálózatot telepített, és a régi burkolatokat, mosdókat, valamint csaptelepeket is modern, esztétikus alternatívákra cserélte.
Ezt követően az önkormányzat felszerelte a lakásokat új háztartási nagygépekkel. Mindezek mellett új konyhabútorokat, szekrényeket, ágyakat és kisebb fürdőszobai kiegészítőket szintén vásároltuk, hogy kényelmes, biztonságos otthon várja az újonnan beköltözőket.
A felújított lakások nem csupán önálló otthonként szolgálnak a kerületi bántalmazott egyének számára, hanem egy átfogó támogató közösséggel is körülveszik őket. A lakások lakói számára a projekt számos lehetőséget kínál, többek között intenzív mentori segítséget, egy 24/7 elérhető krízisvonalat, valamint igény szerint jogi tanácsadást és képviseletet. Ezen kívül biztonsági útmutatókat is biztosítunk, hogy a lakók felkészültebbek lehessenek. A program külön figyelmet szentel a lakók visszailleszkedésére, amit rendszeres háztartásvezetési tanácsadással és támogató csoportok létrehozásával segítünk elő.