Az Európai Unió zöld lámpát adott a bolgár euró bevezetésének, miközben a helyi lakosság körében jelentős ellenállás tapasztalható.


Kedden az EU pénzügyminiszteri tanácsa zöld lámpát adott azoknak a jogszabályoknak, amelyek pavezzé teszik Bulgária belépését az euróövezetbe.

A legfrissebb hírek szerint Bulgária 2026. január 1-jétől bevezeti az eurót, és a bolgár leva és az új közös uniós pénz közötti átváltási árfolyamot hivatalosan is rögzítették. Ezen a napon az Európai Parlament képviselőinek jelentős többsége is zöld utat adott az ország csatlakozási kérelmének - számolt be róla a Telex.

A Tanács hivatalos közleménye alapján az euró bevezetését követő egy év során az árakat kötelezően kétféle pénznemben - a levában és az euróban - kell megjeleníteni.

A korábbi csatlakozások tapasztalatai szerint az átállás kezdetben egy csekély, 0,1-0,3 százalékos inflációs többletet eredményezhet. Hosszú távon viszont az euró bevezetése stabilizáló hatással lehet a gazdaságra, mivel megszünteti az export- és importügyletek átváltási költségeit.

A közlemény hangsúlyozza, hogy Dániát kivéve minden egyes EU-tagállam számára kötelező az euró bevezetése. Ugyanakkor az átállás időpontját és módját minden ország önállóan határozhatja meg.

Rumen Radev, Bulgária elnöke, népszavazás kiírását tervezi az euró bevezetéséről. Ugyanakkor a Politico értesülései szerint a bolgár alkotmánybíróság valószínűleg nem fogja engedélyezni a referendumot, és a parlamenti többség is a közös valuta bevezetése mellett áll. Az euró ellen azonban több alkalommal is demonstráltak az országban, sőt, egy esetben az Európai Unió szófiai képviseletét is vandalizmus érte.

A májusban publikált Eurobarometer-felmérés alapján a bolgár lakosság véleménye megosztott az euró bevezetésével és a gazdasági unióval kapcsolatban: csupán 43% áll ki az euró mellett, míg a válaszadók 50%-a ellenzi ezt a lépést.

Ezzel ellentétben Magyarországon a lakosság 68%-a támogatja az euróhoz való csatlakozást, míg 28%-uk ellenzi azt.

Related posts