Az értékek megőrzése és megteremtése | ma7.sk Az értékek védelme és új lehetőségek felfedezése kulcsfontosságú a jövőnk szempontjából. A hagyományok megőrzése mellett elengedhetetlen, hogy új értékeket alkossunk, amelyek hozzájárulnak közösségünk fejlődé

A Búcson élő Szobi Eszter, aki a Felvidéki Népviseletes Babacsaládok Háza és annak különleges gyűjteményének megálmodója, január 16-án ünnepelte 80. születésnapját. Munkásságának elismeréseként a Kallós Zoltán - Külhoni Magyarságért Díjat érdemelte ki. Jelenleg a Kultúráért és Turizmusért Társulás elnökeként tevékenykedik, és továbbra is aktívan hozzájárul az értékek megőrzéséhez. A születésnapi ünnepség előkészületei közben lehetőségem volt beszélgetni vele.
A második világháború, illetve Búcs orosz megszállása idején abban a házban született, ahová 2010-ben beköltöztették a babacsaládokat. A szintén családos katonák nem bántották őket, inkább vodkával kínálgatták az anyukáját, hogy legyen elég teje a kislány táplálására. Nem állítom, hogy ez tuti recept, de az biztos, hogy Eszter cserfes, talpraesett lánnyá cseperedett, aki diákként, majd felnőttként egyre sokrétűbb kulturális és közéleti tevékenységet fejt(ett) ki. A felvidéki magyarság érdekében végzett munkáját a búcsi babaházon és a kitüntetésein kívül könyvek és kiadványok is bizonyítják.
A lévai Pedagógiai Szakközépiskolában aktívan részt vett a Juhász Gyula Irodalmi Színpad munkájában.
Létrehoztuk a Lant irodalmi színpadot, a komáromi színtársulat pedig a tájolása során mindig nálunk mutatta be először az új darabját. Kálmánnal 1965-ben összeházasodtunk, 1970-ben pedig megszületett Emese lányunk. Időközben Pozsonyban mindketten elvégeztük a népművelői felépítményit és a Beke Sándor vezette, kétéves amatőr rendezői tanfolyamot.
Szobi Eszter a rendszerváltoztatás időszakában aktívan hozzájárult a Szlovákiai Magyar Pedagógus-szövetség megalapításához, ezzel is támogatva a magyar oktatás ügyét a régióban.
Azt javasoltuk, hogy a hazai magyar óvónők számára is induljon a magyarországihoz hasonló főiskolai képzés, a szakmai továbbképzésünk pedig Magyarországon, évente kéthetes kurzusokon folytatódjon. A Pedagógusszövetség megbízásából titokban tárgyaltunk a soproni és a győri főiskolák vezetőivel arról, hogy a tanáraik majd a csöppet sem zökkenőmentesen létrejövő Komáromi Városi Egyetemen oktassák a leendő felvidéki magyar óvodai és iskolai pedagógusokat. Örvendetes, hogy sikerrel jártunk, s az általunk kezdeményezett városi egyetemen 1995-ben, már gyakorló óvodapedagógusként az elsők között vehettem át a soproni Benedek Elek Óvóképző Főiskola diplomáját.
Az SZMPSZ által rendezett egyik tanulmányút alkalmával Székesfehérváron járt Szobi Eszter, aki felfedezte a kézdivásárhelyi népviseletes babapárok lenyűgöző kiállítását.
Többek segítségével, például az akkori pozsonyi magyar nagykövet nejének, az SZMPSZ-nek és az Illyés Alapítványnak a támogatásával megvalósítottuk a tervünket, de mi a népviseletes babapárok helyett inkább babacsaládokat állítottunk ki.
1998. március 15-én Komáromban megnyílt első kiállításukon tíz, hagyományos népviseletet viselő falusi asszony által készített babacsaládot állítottak ki. Az esemény célja a néphagyományok, valamint a népviselet megőrzésének és átörökítésének jelentőségének hangsúlyozása volt, hiszen ezek a kultúrák felbecsülhetetlen értéket képviselnek a felvidéki magyarság számára.
- A búcsi származású, Budapesten vállalkozó Csenger Sándor mérnök vállalta a ház átépítését, s az általunk szervezett Emese Udvarházi Napokra szintén hazatért földijeink is több-kevesebb pénzt adtak célunk megvalósításához, sőt, manapság is támogatnak minket. Pályázati úton sikerült felújítani a ház hátsó, jászolos részét is. Ennek kapcsán kiemelendő a nemrég elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár hathatós közbenjárása.
Szobi Eszter munkássága számos kiadványt ölel fel, köztük a babacsaládokról készült képeskönyvet, amely eddig három különböző kiadásban látott napvilágot. Jelenleg egy különleges fotóalbum megjelentetése is napirenden van, amely az eddigi 380 hazai és külföldi kiállításuk emlékeit örökítené meg. Az album megvalósítása azonban még függ a szükséges támogatók felkutatásától.
Szobi Eszter kiemelkedő munkásságát nemcsak a Pedagógus Szövetség, hanem a Csemadok is méltányolta. 2002-ben a Szlovák Köztársaság Ezüstplakettjét Csáky Pál volt miniszterelnök-helyettestől vehette át, majd 2017-ben a Femine Fortis - Erős Nők Polgári Társulás Példakép különdíjával ismerték el. Legutóbb, 2022-ben a Kallós Zoltán - Külhoni Magyarságért Díjat is elnyerte, ezzel tovább gazdagítva elismeréseinek sorát.
Legfőbb kívánsága, hogy mindaz, amit többedmagával sikerült létrehoznia, megmaradjon a következő nemzedékeknek. Ehhez pedig olyan fiatal, tettre kész kultúrapártolók kellenek, akik majd átveszik tőle a stafétabotot.
Minden dolog igazán akkor nyer értelmet, amikor olyan fiatalabb követőim akadnak, akik szívügyüknek tekintik a Búcsot és a Felvidék kultúrájának népszerűsítését. Fontosnak tartom, hogy folytassuk a múzeumpedagógiai, kulturális, helyismereti és helytörténeti munkát. Wass Albert bölcs szavaival élve: "együtt erő vagyunk, míg külön-külön gyengeség." Az összefogás és a közös célok elérése segít abban, hogy megőrizzük és továbbadjuk örökségünket.