Az antianyag szállítása talán kulcsot jelenthet a világegyetem keletkezésének rejtélyeinek feltárásához.


Az antianyagot a tudomány világában a Szent Grálként emlegetik. Előállítása rendkívül költséges, szinte pénzben kifejezhetetlen mértékben, miközben kereskedelmi értéke gyakorlatilag nulla. Nehezen kezelhetősége miatt a szállításának megoldása sem volt egyszerű feladat. Pedig elengedhetetlen a szállítmánynak, hiszen a gyártási helyszínénél sokkal precízebb mérések végezhetők más európai laboratóriumokban.

Az antianyag a legdrágább ellenmatéria a Földön. Gyártása grammonként - nem tévedés - több ezer milliárd dollárba kerül. Csak néhány helyen képesek előállítására, például a Genf melletti CERN-ben.

Egy agyafúrt vállalkozásra készülnek: egy antianyagot szállító konténert terveznek útnak indítani más laboratóriumokba. Az antianyag roppant kényes. Hagyományos, általunk ismert anyaggal kapcsolatba kerülve mindkettő megsemmisül, miközben erőteljes elektromágneses sugárzást bocsát ki. Csak hatásos elektromos és mágneses mezők különleges eszközökben történő gondos elegyével lehet az antianyagot biztonságosan tárolni.

A CERN kutatója a Guardianban így fogalmazott: "Ez a jellemző rendkívül megnehezíti a mozgatását, de már jó úton haladunk a célunk felé."

Az antianyagnak sok a mondanivalója számunkra

„A vizsgálat célja az, hogy mélyebb betekintést nyerjünk a jelenség hátterébe” – fogalmazott Stefan Ulmer, hangsúlyozva ezzel a kutatás fontosságát.

Az antianyag szállítása manapság izgalmas tudományos kihívás, amely korábban Dan Brown figyelmét is megragadta. Az "Angyalok és démonok" című regénye, amelyből 2009-ben Tom Hanks főszereplésével készült film is, egy olyan történetet mesél el, ahol a terroristák az antianyagot arra használják, hogy a Vatikánt megsemmisítsék. A könyv és a film egyaránt feszültséggel teli, izgalmas cselekménye révén rávilágít az antianyag potenciális veszélyeire és titokzatos mivoltára.

A tudósok véleménye szerint a valóságban egy ilyen robbanás szinte lehetetlen, mivel a szállítandó mennyiség nem elegendő ahhoz, hogy bármilyen észlelhető robbanást okozzon.

Ők csupán azt kívánják felfedezni, hogy a részecskék titkai mit rejtenek, mivel biztosak abban, hogy ezek az apró elemek hozzájárulhatnak egy nagyobb rejtély megoldásához.

Úgy gondoljuk, hogy az ősrobbanás során keletkezett anyag és antianyag mennyisége egyensúlyban volt egymással.

- mondta Ulmer, aki szerint meg kellett volna semmisíteniük egymást, és egy csupán elektromágneses mezőből álló univerzumot kellett volna maguk után hagyniuk.

Ezért a fizikusok célja az, hogy mélyebben megértsék az anyag és az antianyag alkotóelemei közötti eltéréseket. Ezen felfedezések révén betekintést nyerhetünk abba, miért van az, hogy a matéria dominálja az univerzumot.

Kísérletet teszünk arra, hogy felfedezzük létezésünk rejtélyét és mélységeit.

Barbara Maria Latacz, a CERN kutatója, a Nature folyóiratban osztotta meg gondolatait.

Az anyag szubatomi részecskékből, köztük protonokból és elektronokból áll, míg az antianyag összetevői a többi között az antiprotonok és a pozitronok.

A kutatás középpontjában az antiprotonok jellemzőinek precíz mérés áll, amelyeket a protonokkal vetünk össze. Ezzel a kísérlettel olyan finom, rejtett eltéréseket fedezhetünk fel, melyek segíthetnek megérteni, miért van az, hogy az anyag túlsúlyban van az antianyaggal szemben.

A közeli mágneses mezők azonban megnehezítik a kutatási folyamatot. Emiatt a tudósok azt tervezik, hogy a mintákat mágnessemleges laboratóriumokba szállítják, ahol alaposabb vizsgálatokra van lehetőség.

Az új helyszínek lehetőséget adnak arra, hogy a méréseink százszor nagyobb precizitással történjenek, így mélyebb betekintést nyerhetünk az antiprotonok rejtelmeibe.

- mondta Ulmer.

A feladat teljesítése érdekében a CERN kutatói szupravezető mágneseket tartalmazó szállítóeszközt, kriogén hűtőrendszert és vákuumkamrát építettek, amelyben az antiprotonok befoghatók anélkül, hogy anyaggal érintkeznének. A szerkezetet egy héttonnás kamion szállítja - először a CERN-en belül.

"A jövőben célunk, hogy bármely európai laboratóriummal kapcsolatot tudjunk teremteni" - nyilatkozta Christian Smorra, a logisztikai projekt vezetője.

A kutatás célja, hogy feltárja, miért veszett nyoma az antianyagnak a világegyetem végtelen tengerében.

Related posts