Az amerikai sajtó elemzése szerint a magyar kormány egy sajátos "erőd-nacionalizmus" koncepcióját valósítja meg. - Mandiner


Nyitókép: Giorgia Meloni örömmel üdvözli Orbán Viktort Róma szívében, 2024. december 4-én. Fotó: Andreas SOLARO / AFP.

A The New York Times véleményrovatának szerzője arra figyelmeztet, hogy a hidegháború utáni liberális világrend válságba került. Amennyiben Amerika egyik legfontosabb demokratikus szövetségese, Dél-Korea esetében is előfordulhat, hogy az államfő hadiállapotot hirdet ki a puccs érdekében, akkor ez a rendszer súlyos problémákat jelez, és talán a vég kezdete.

Ross Douthat írásában kiemeli, hogy a liberális demokráciák túlélése nem külső erők által történik, hanem belső feszültségek és ellentmondások révén formálódik. Szerinte a kihívások nem feltétlenül a rendszer megdöntését célozzák, hanem inkább a meglévő struktúrák átalakulását és a politikai kultúra mélyebb kérdéseit vetik fel. Douthat arra figyelmeztet, hogy a demokráciák fenntartása érdekében elengedhetetlen a társadalmi párbeszéd és a különböző nézőpontok közötti hídépítés.

Orbán Viktor Magyarországán egy sajátos államberendezkedés, az úgynevezett "erőd-nacionalizmus" alakult ki. Ebben a rendszerben a populista jobboldali párt dominál, célja pedig a nemzeti identitás és kultúra megóvása, illetve az etnikai, nyelvi és vallási sajátosságok védelme. E célok eléréséhez a bevándorlás szigorú korlátozását alkalmazzák, valamint az államhatalom kulturális konzervatív törekvések szolgálatába állítását.

Ez a modell elveti a nyitott határok eszméjét és a multikulturalizmust, inkább az irányított demokrácia irányába tendál, mivel

A magyar nyelv mellett hasonló rendszerek kiépítésén fáradozik Giorgia Meloni pártja Olaszországban, a Jog és Igazságosság Párt Lengyelországban, valamint egy eltérő megközelítésben a jobboldali frakció Izraelben.

Az "erőd-nacionalizmus" támogatói azt hangsúlyozzák, hogy céljuk csupán a szuverenitás és a nemzeti identitás újbóli megerősítése. E törekvésük során igyekeznek feléleszteni Charles de Gaulle hagyományos nacionalizmusának szellemét, és a bevándorlás ellenállásával próbálják megóvni a nemzet kulturális és történelmi örökségét.

Ezek szerint az a nézet terjedt el, hogy a liberalizmus, amely magában foglalja az egyéni és kisebbségi jogok védelmét, a tolerancia, valamint a vallás- és szólásszabadság megőrzését, kizárólag ezen az úton biztosítható az iszlamista szélsőségesség és a demokrácia ellenfelei ellenében.

Míg a nyugati világ egyes államai ebbe az irányba haladnak, addig

Ugyanakkor a szövegben nincsenek jelen azok a mechanizmusok, amelyek a konszenzusok érvényesítését biztosítanák.

Related posts