A NATO főtitkára javaslatot tett arra, hogy Ukrajna számára további fegyverek biztosításával támogassák az országot, lehetővé téve számára, hogy erősebb pozícióból lépjen a béketárgyalások színpadára.
Elengedhetetlen, hogy Ukrajna további katonai támogatást kapjon - jelentette ki Mark Rutte, a NATO főtitkára kedden Brüsszelben, ahol a szövetséges országok külügyminisztereinek kétnapos ülését megelőző sajtótájékoztatót tartott. Rutte hangsúlyozta, hogy a miniszterek a találkozó során arra fognak összpontosítani, hogy Ukrajna, amikor úgy dönt, hogy béketárgyalásokra lép, azt erős pozícióból teheti meg. Ehhez viszont elengedhetetlen a további katonai segítségnyújtás.
Ahogy fogalmazott, Ukrajnának nem az újabb "ötletelgetésekre" van szüksége a békefolyamat leírásáról, hanem arra, hogy szövetségesei támogassák abban, hogy erős pozícióban lehessen, amikor elérkezik az idő a tárgyalások megkezdésére. "Ezért azt javasolnám, hogy inkább több katonai segítséget nyújtsanak, és kevesebb időt töltsenek a békefolyamat részleteinek vitatásával" - hangsúlyozta.
Mark Rutte, Hollandia miniszterelnöke, a Financial Times brit gazdasági lapnak tett interjújában hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen, hogy a békemegállapodások Ukrajna érdekeit szolgálják, és ne Oroszország, Észak-Korea, Irán vagy Kína kedvére legyenek. Kiemelte, hogy egy ilyen megállapodás hosszú távon komoly biztonsági kockázatot jelentene Európa és az Egyesült Államok számára.
Rutte az interjú során hangsúlyozta, hogy a közelmúltban, november végén tartott találkozóján Donald Trumpnak is részletesen kifejtette aggályait, próbálva meggyőzni a megválasztott amerikai elnököt Ukrajna további támogatásának fontosságáról. A NATO-főtitkár kiemelte, hogy figyelmeztette Trumpot arra, miszerint Oroszország rakétatechnológiai készségeket ad át Észak-Koreának, ami nem csupán Dél-Koreát és Japánt, hanem az Egyesült Államokat is súlyosan veszélyezteti.
Rutte a Financial Timesnak kifejtette, hogy Hszi Csin-ping, Kína elnöke "nagyon alaposan vizsgálja, milyen következményekkel járhat ez az egész helyzet". Hozzátette, ha olyan megállapodás születik, amely nem kedvez Ukrajnának, akkor elképzelhető, hogy a kínai vezető jövőbeli elképzelései más irányba terelődnek. A Financial Times értesülései szerint a NATO főtitkára ezzel arra utalt, hogy Kína talán fontolóra veheti katonai lépések megtételét Tajvannal kapcsolatban.
A NATO főtitkára a legutóbbi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy Oroszország agressziója továbbra is aggasztó mértékben fokozódik. Kiemelte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök nemcsak hogy szigorítja háborús retorikáját, hanem merész provokációkat is végrehajt, amelyek között szerepel, hogy Ukrajnát kísérleti rakéták tesztelésére használja fel. Ráadásul észak-koreai katonák bevonásával még inkább eszkalálja az illegális konfliktust. A főtitkár úgy vélekedett:
Putyint nem érdekli a béke. Tovább nyomul, és újabb területeket próbál elfoglalni. Mert azt hiszi, hogy megtörheti Ukrajna elszántságát. És a miénket is. De téved, mert minél erősebb az Ukrajnának nyújtott katonai támogatásunk, annál erősebb lesz a kezük a tárgyalóasztalnál.
Azt is elmondta, hogy meglátása szerint Oroszország és Kína különböző módszerekkel - szabotázsakciók, kibertámadások és energetikai zsarolás által - igyekszik destabilizálni a nyugati országokat, ezek az akciók azonban nem akadályozzák meg a NATO-szövetségeseket abban, hogy továbbra is támogassák Ukrajnát, és erősítsék saját védelmüket. A fenyegetésekkel szemben a NATO-tagállamok közös fellépése a hírszerzési információk fokozott megosztására és a létfontosságú infrastruktúra védelmének megerősítésére irányul - tette hozzá.
A főtitkár hangsúlyozta, hogy a legújabb események elősegítik az indiai-csendes-óceáni és az euroatlanti térség közötti szorosabb együttműködést. A NATO válasza nem csupán a helyzet szigorúbb kezelését jelenti, hanem Putyin politikája is paradox módon erősíti a nyugati szövetségi rendszert, mint ahogy azt Svédország és Finnország NATO-hoz való csatlakozása is tükrözi.
A szövetségesek megerősítették, hogy Ukrajna jövője a NATO keretein belül biztosított, és az ország tagságra vezető útja "visszafordíthatatlan" irányba halad.
Volodomir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, egy nappal ezelőtt a japán Kyodo hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette, hogy Ukrajna diplomáciai úton kívánja lezárni az Oroszország ellen folytatott háborút, valamint visszaszerezni a megszállt területeit. Az elnök hangsúlyozta, hogy ezek a lépések csak akkor valósulhatnak meg, ha Ukrajna NATO-tagsága biztosra áll.
A béketárgyalások lehetőségéről alig néhány órával korábban Sir Keir Starmer brit miniszterelnök is szólt - jelentette az MTI. Starmer a londoni City polgármestere, a Lord Mayor hagyományos éves bankettjén felszólalva hétfő este úgy fogalmazott: folytatni kell a Kijevnek nyújtott támogatását mindaddig, amíg erre szükség van, annak érdekében, hogy Ukrajna a lehető legerőteljesebb helyzetből kezdhessen tárgyalásokat, és biztosíthassa az igazságos, tartós béke létrejöttét saját feltételei alapján. Starmer most tett először hivatalosan utalást brit részről arra, hogy a London által Kijevnek nyújtott támogatások céljai között szerepel Ukrajna felkészítése is a békéről szóló tárgyalásokra.