A hitel nem ajándék! - MNB kampány a tervezhető ünnepi pénzügyekért Az ünnepek közeledtével sokan hajlamosak elfelejteni, hogy a hitelek nem ingyenes ajándékok, hanem komoly pénzügyi kötelezettségek. Az MNB kampánya arra hívja fel a figyelmet, hogy a fel
A jegybank izgalmas új kezdeményezésekkel készül a karácsonyi időszakra, beleértve pénzügyi ismeretterjesztő kvízjátékokat és tematikus weboldalt. Az "A hitel nem ajándék" kampány fő célja, hogy támogassa a felelős kiadástervezést, tudatos vásárlást és, ha szükséges, a kölcsönfelvételt, mindezt annak érdekében, hogy elkerüljük a "karácsonyi ajándék" hitellel való megterhelést. Az online vásárlás egyre bonyolultabb világában és a kiberbűnözés fokozódó fenyegetése mellett különösen fontos, hogy erősítsük a fogyasztók pénzügyi és digitális tudatosságát.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) idei karácsonyi kampánya az adventi időszakban minden vasárnap új kvízkérdésekkel teszi próbára a fogyasztók ismereteit különböző pénzügyi témakörökben a jegybank közösségi médiafelületein. A kérdések segítenek átgondolni pénzügyeinket, és felmérni, hogy megfelelő pénzügyi ismeretekkel felvértezve készülünk-e az ünnepekre.
A kampány mottója,
"A hitel nem ajándék, hanem felelősségteljes döntés! Karácsonyi vásárlásaink idején különösen lényeges, hogy tudatosan és felelősen közelítsünk a hitelfelvételhez. Ne feledjük, a pénzügyi tudatosság alapköve a hosszú távú stabilitásnak!"
Az ünnepi költségvetés megtervezésével megelőzhető a túlköltekezés. Az MNB arra ösztönzi a fogyasztókat, hogy már az ünnepi bevásárlások előtt készítsenek költségvetést, amely figyelembe veszi az ajándékokra, dekorációkra, ünnepi menükre és programokra szánt összegeket.
A pénzügyeink tudatos kezeléséhez ajánljuk az MNB Pénzügyi Navigátor weboldalát, ahol megtalálható a "Tervezze meg kiadásait!" című füzet, valamint az MNB Háztartásiköltségvetés-számító kalkulátora. Ezek az eszközök hasznos gyakorlati tanácsokat kínálnak, hogy könnyebben nyomon követhessük és optimalizálhassuk a kiadásainkat.
Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére. Ez esetben azonban fontos, hogy alaposan mérlegeljük a kölcsön igénybevételének feltételeit.
Az ünnepi vásárlásokra szánt hiteleknél is érdemes figyelembe venni a kölcsön
A pénzügyi döntések meghozatalakor fontos figyelembe venni a teljes hiteldíj mutatóját (THM), amely átfogó képet ad a hitel költségeiről. Emellett érdemes alaposan megvizsgálni a törlesztőrészlet mértékét, amely havi kiadások szempontjából kulcsfontosságú lehet. A futamidő hossza szintén lényeges tényező, hiszen ez határozza meg, hogy mennyi időn belül kell visszafizetni a kölcsönt. Ne feledkezzünk meg az egyéb költségekről sem, amelyek a hitel felvételével járhatnak, hiszen ezek összességében befolyásolják a hitel teljes költségét és a pénzügyi terheit. Mindezek alapos mérlegelése segíthet a legmegfelelőbb döntés meghozatalában.
Az MNB által kínált "Hitel- és lízingtermék-kereső" kalkulátor egy hasznos eszköz, amely segít eligibilis hiteltermékek közül választani. A fogyasztási hitelekkel kapcsolatos részletes információk és a tudatos hitelválasztás szempontjai a Hitel, lízing menüpont alatt érhetők el, továbbá a "Fogyasztási hitelek" című Pénzügyi Navigátor füzet is hasznos útmutatót nyújt ebben a témában.
Ha megbántuk az online vásárlásunkat, jogunk van 14 napon belül, indoklás nélkül visszalépni a szerződéstől. Szolgáltatások esetén ez az időszak a szerződés megkötésétől kezdődik, míg termékek esetében a visszalépés határideje a termék átvételétől számított 14 nap.
Ha hitelből vásároltunk, és később úgy döntünk, hogy mégsem szeretnénk a vásárlást, 14 napon belül lehetőségünk van elállni a hitelszerződéstől, feltéve, hogy a kölcsönt még nem folyósították.
Amennyiben ez már bekövetkezett, a hitelszerződés ezen időszakon belül díjmentesen felmondható. Fontos megjegyezni, hogy ilyenkor a hitel összegét legkésőbb 30 napon belül, az adott időszakra vonatkozó időarányos hitelkamattal együtt kell visszafizetni. Az elállás vagy felmondás nem csupán a hitelszerződést érinti, hanem a hitelhez kapcsolódó egyéb szolgáltatásokra, például biztosításra vonatkozó megállapodásokat is felbontja.
Ha panaszunk vagy jogvita merül fel, a legfontosabb lépés az, hogy először próbáljuk rendezni a helyzetet közvetlenül a kereskedővel vagy, ha hitellel kapcsolatos ügyünkről van szó, a pénzügyi szolgáltatóval. Ha ez nem vezet eredményre, lehetőségünk van a kereskedővel való vitánkat egy illetékes békéltető testület elé vinni, míg pénzügyi szolgáltatók esetén a Pénzügyi Békéltető Testület kínál megoldást. Ez az eljárás díjmentes és gyors, segítve ezzel a jogvitánk rendezését. Pénzügyi fogyasztóvédelmi kérdésekben érdemes az MNB ügyfélszolgálatához vagy a Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodahálózatához fordulni, amelyek hasznos információkkal és támogatással állnak rendelkezésünkre.
Amikor online vásárlásra adjuk a fejünket, érdemes észben tartani, hogy a kiberbűnözők is felkészülnek a karácsonyi időszakra. A vásárlási őrület közepette sokszor olyan adathalász üzenetekkel próbálnak meg átverni minket, amelyek látszólag megbízható webáruházaktól vagy csomagküldő szolgáltatásoktól érkeznek. Legyünk éberek, és mindig ellenőrizzük az üzenetek hitelességét!
Az MNB rendszeresen felhívja a figyelmet a fogyasztók tudatosságára, hogy
Mindig fontos, hogy alaposan megvizsgáljuk az online vásárlási platformok megbízhatóságát, és legyünk körültekintőek, amikor túl vonzó ajánlatokkal találkozunk. A gyanúsan olcsó árak gyakran rejtett kockázatokat rejthetnek, ezért érdemes néhány percet szánni a vásárlás előtti ellenőrzésre.
A bankkártyás visszaélések megelőzése érdekében érdemes megfontolni egy virtuális kártya használatát, amelyet kifejezetten online vásárlásokhoz terveztek. Ezen a kártyán csupán annyi pénzt tartsunk, amennyire valóban szükségünk van. Az MNB Pénzügyi Navigátor Digitális biztonság szekciójában részletes útmutató található az adathalász támadások elkerüléséről és az online vásárlás biztonságos lebonyolításának fortélyairól. Az egyes csalási formákról – például a hamis webáruházakról, a csaló ajánlatokról és a nem valós tranzakciók jóváhagyásáról – további információk és hasznos tanácsok elérhetők a KiberPajzs hivatalos weboldalán.
Az MNB kampánya a fenntartható karácsony jegyében környezetbarát ötletekkel inspirálja az ünnepi készülődést. A "zöld karácsony" szellemében érdemes saját kezűleg készített dekorációkat és ajándékokat választani, amelyek nemcsak a hulladék mennyiségét csökkentik, hanem a kiadásokat is mérséklik. A kézzel készült meglepetések ráadásul különleges, személyes érintést adnak a szeretteinknek. Az MNB Családi Zöld Pénzügyek oldalán sok hasznos tippet találunk arra vonatkozóan, hogyan tehetjük környezetbarátabbá ünnepeinket. Itt például megtanulhatjuk, hogyan készíthetünk saját adventi naptárakat és díszeket, valamint hogyan választhatunk tudatosan ajándékokat, hogy még inkább kifejezhessük szeretetünket a környezetünk iránt is.