A hibrid marhák kiemelkedő ellenállósággal bírnak a különféle betegségekkel szemben - tájékoztat a Magyar Mezőgazdaság.


Egy friss kutatás szerint a tej- és húshasznú marhák keresztezéséből származó borjak ellenállóbbak a betegségekkel szemben, mint tisztavérű társaik. Az amerikai Penn State Egyetem tanulmánya arra világít rá, hogy ezek a hibrid borjak gyorsabban gyógyulnak a tüdőgyulladásból, és növekedési ütemük rövid időn belül visszatér a normális szintre.

Ez az eredmény új megvilágításba helyezi a húsmarha-keresztezések jelentőségét, különösen a tejágazatban, ahol a gazdák számára az állatok egészségi állapota és fejlődése kulcsfontosságú tényező.

A kutatás itthon is releváns, hiszen hazánkban is egyre nagyobb figyelem irányul a tejipar hatékonyságának növelésére, a betegségek elleni védekezésre és a fenntartható gazdálkodási módszerekre.

A Penn State Egyetem kutatócsoportja 143 keresztezett borjút vizsgált, akiknél már megfigyelhetők voltak a tüdőgyulladás jelei. A borjak testtömegét különböző időpontokban mérték: születésükkor, elválasztáskor, 21 nappal az elválasztás után, valamint nyolc hónapos korukban. A kutatás célja az volt, hogy feltárja, milyen hatással van a betegség a borjak növekedésére.

Ez a megállapítás kiemelkedő jelentőséggel bír a tejipar számára, mivel a betegségek gyakran jelentős anyagi veszteségeket idéznek elő. Amennyiben a húsmarha-keresztezésű borjak gyorsabb regenerációs képességgel rendelkeznek, ez új lehetőségeket teremt a tejtermelő gazdaságok számára, lehetővé téve a gazdasági károk mérséklését.

A kutatás másik jelentős felfedezése az volt, hogy a vizsgált borjak antibiotikumok nélkül épültek fel a tüdőgyulladásból.

Ez a felismerés óriási jelentőséggel bírhat az antimikrobiális rezisztencia (AMR) elleni küzdelemben, amely napjaink egyik legnagyobb kihívása nem csak az állattenyésztésben, hanem az emberi egészségügyben is.

Melissa Cantor, a kutatás egyik társszerzője rámutatott, hogy a húsmarha-keresztezések nagyobb ellenállósággal bírnak a tisztavérű Holstein borjakhoz képest, és a természetes gyógyulásra is kedvezőbb eséllyel reagálnak. Ennek egyik fő magyarázata a hibrid vigor jelensége, amely azt jelenti, hogy a keresztezett utódok bizonyos aspektusokban felülmúlják szüleiket. Ezen esetben a keresztezett borjak gyorsabb növekedést és jobb betegségtűrő képességet mutatnak, ami a mezőgazdasági gyakorlatban is fontos előnyöket jelenthet.

Related posts