A francia miniszter véleménye szerint Ukrajnának erősebb pozícióból kellene tárgyalnia a békefeltételekről. | ma7.sk
Jean-Noël Barrot a BBC vasárnapi politikai magazinműsorában hangsúlyozta, hogy az ukrán fegyveres erők ellátása és a nyugati szövetségesek által végzett katonai képzés kulcsszerepet játszik ennek a célnak a megvalósításában.
Franciaországban az utóbbi hónapok során egy egész dandárnyi ukrán katona kapott kiképzést, amely lehetővé teszi számukra, hogy hatékonyan részt vegyenek a harcokban - nyilatkozta a párizsi külügyminiszter. Amikor arról kérdezték, hogy elképzelhető-e francia katonák bevetése Ukrajnában, miután Emmanuel Macron elnök korábban nem zárta ki ezt a lehetőséget, Barrot kifejtette: Macron véleménye szerint a Nyugatnak "nem szabad merev határokat kijelölnie", hanem stratégiai megfontolásokból érdemes inkább titokban tartani a cselekvési terveket, ahelyett hogy nyilvánosan deklarálná, mit szabad és mit nem.
- tette hozzá a francia külügyminiszter. Barrot véleménye szerint Ukrajna minden szükséges támogatása kulcsfontosságú, mivel Európa biztonsága forog kockán. "Minden alkalommal, amikor az orosz hadsereg egy négyzetkilométernyi területet foglal el, a fenyegetés is egy lépéssel közelebb kerül a kontinenshez" - emelte ki. Jean-Noël Barrot hangsúlyozta, hogy Franciaország nyitott arra, hogy Ukrajna meghívást nyerjen a NATO-ba és az Európai Unióba, azonban ezt a kérdést minden szövetséges kormány részvételével kell megvitatni.
Kijelentette: Oroszország ballisztikus rakétás támadása Ukrajnára nem csupán a nukleáris doktrína átalakítását jelenti, hanem egy új irányba tereli a konfliktust, amikor az észak-koreai katonák bevonásával "Ázsiába exportálja" a háborút. Vlagyimir Putyin orosz elnök célja a félelem keltése, ám a nyugati szövetségesek nem engedik, hogy megfélemlítsék őket.
A kérdésre, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek kompromisszumokat kellene-e kötnie a béketárgyalások során, a francia külügyminiszter kifejezte, hogy amíg az ukránok nem érzik úgy, hogy elérkezett a béke ideje, a nyugati szövetségesek feladata csupán annyi, hogy minden lehetséges támogatást megadjanak Ukrajnának, és biztosítsák, hogy az ország a lehető legerősebb pozícióba kerüljön a tárgyalások során.
Barrot kiemelte, hogy Európának a jövőben egy teljesen új valósággal kell szembenéznie, amely gyökeresen eltér az Ukrajna ellen indított orosz agressziót megelőző időszaktól. Ennek megfelelően sürgette az európai együttműködés szorosabbra fűzését. Rámutatott, hogy ez azt is magában foglalja, hogy az európai államoknak növelniük kell a védelmi kiadásaikat, hogy biztosítani tudják saját biztonságukat.