Úgy tűnik, hogy Ukrajnában egy 23%-os kriptoadó bevezetése van kilátásban, azonban a stabilcoinok és a kripto-kripto tranzakciók esetében mentesség várható.


Ukrajna pénzügyi szabályozó hatósága átfogó kriptovaluta-adózási keretrendszer bevezetésére tett javaslatot. A javaslatban több opciót is felkínálnak a döntséhozóknak, a végleges változatról 2025 októberében szavazhat az ország parlamentje.

A javasolt intézkedés keretében a szervezet egy 23%-os adóterhet kíván bevezetni bizonyos digitális eszközökre vonatkozó tranzakciók esetében, míg más típusú tranzakciókat teljes mértékben mentesítene az adó alól. Az elképzelés célja, hogy a háborús gazdasági helyzetet figyelembe véve egy átláthatóbb és az EU előírásainak megfelelő adózási környezetet alakítson ki a virtuális eszközök piacán, ezzel elősegítve a stabilitást és a jogbiztonságot.

A javasolt adómérték Ukrajna hagyományos 18%-os személyi jövedelemadójára és az ehhez kapcsolódó 5%-os hadi különadóra épül. Ezt a speciális különadót tavaly decemberben vezették be, hogy támogassa az ország védelmi kiadásait.

A tervezet szerint azok a tranzakciók számítanának adóalapnak, ahol kriptovalutát váltanak fiat pénzre, vagy amelyekkel árut, szolgáltatást vásárolnak. Tehát ha valaki például bitcoint vált hrivnyára vagy dollárra, az után adózni kellene. A javaslat azonban fontos kivételeket is tartalmaz:

Az adók kivetése nem csak a kereskedőket és befektetőket érintené. A bányászatot vállalkozási tevékenységként kezelnék, de az otthoni bányászoknak kedveve egy adómentességi küszöböt is bevezetnének. A staking esetében két lehetőség merült fel: vagy üzleti jövedelemként adózna, vagy csak akkor, ha az érintett tokeneket fiat pénzre váltják.

Airdropok és hard forkok esetében a hatóság még több modellt is fontolgat: egyes változatok szerint ezek a jövedelmek azonnal, a kiosztás pillanatában adókötelessé válnának, de egy másik megközelítés szerint csak a fiatra váltásuk után.

A javaslat kiemeli a társadalmi igazságosság fontosságát is. A Nemzeti Értékpapír- és Tőkepiaci Bizottság (NSSMC) rámutat arra, hogy elengedhetetlen az adómentes küszöbértékek bevezetése a kisbefektetők védelme érdekében. Emellett a családon belüli átutalások, a hosszú távú befektetések és a kriptovaluta adományok is adómentességet élvezhetnek – viszont valószínű, hogy ez csak akkor lesz lehetséges, ha a tranzakciókat olyan, hatóságok által ellenőrzött és engedéllyel rendelkező harmadik fél közvetíti, és nem pedig egy felhasználó által kezelt (non-custodial) tárcával valósítják meg.

Ruszlan Magomedov, az NSSMC vezetője úgy véli, hogy "a kriptoadózás témája már nem csupán elméleti síkon létezik, hanem egy olyan közelgő realitás, amelyre sürgősen reagálni kell". Kiemelte, hogy a szabályozási keret és a lehetőségek részletes bemutatásának célja, hogy a parlament megalapozott döntéseket hozhasson, figyelembe véve az egyes javaslatok gazdasági és társadalmi következményeit.

A javasolt tervezet szoros kapcsolatban áll Ukrajna EU-integrációs céljaival, hiszen az ország 2022 óta hivatalosan is tagjelölt státuszban van. A bemutatott koncepció az EU MiCA (Markets in Crypto Assets) rendeletére épít, és nemcsak uniós tagállamokat, mint Ausztria és Franciaország, hanem távolabbi példákat is felhoz, mint Szingapúr és Malajzia, amelyek szintén iránymutató szerepet játszanak a kriptoeszközök piacának szabályozásában.

Becslések szerint a kriptoadó évi 200 millió dollár (mai árfolyamon kb. 72 milliárd forint) feletti bevételt hozhatna Ukrajnának. A Chainalysis 2024-es felmérése szerint Ukrajna a 6. helyen áll a világ országainak kripto elfogadását és elterjedtségét vizsgáló rangsorában.

Related posts