A mesterséges intelligencia által vezérelt robotsebész teljes pontossággal, emberi beavatkozás nélkül hajtotta végre az epehólyag műtétet.


Az amerikai Johns Hopkins Egyetem tudósai innovatív módon használták fel a gyakorló műtétek során készült videókat a mesterséges intelligencia betanításához. Ezt az intelligenciát nemrégiben sikerült úgy fejleszteniük, hogy képes legyen önálló műtéti beavatkozásokra, ráadásul 100%-os pontossággal végezheti el ezeket a feladatokat.

Jelentős áttörést ért el az amerikai John Hopkins Egyetem a robotsebészet terén. A tudósok bejelentették: sikeres epehólyag-eltávolító műtétet hajtott végre az a robot, amelyet a mesterséges intelligencia vezérelt, és amit az ilyen beavatkozásokról készült videókon tanítottak be.

A beavatkozás élethű környezetben zajlott, teljes mértékben emberi beavatkozás nélkül. Az orvosok csupán hangutasításokat adtak a robotnak, amely úgy reagált, mint ahogy azt a kezdő sebészek teszik, amikor tapasztalt kollégáik irányítása alatt dolgoznak. A rendszer rendkívül hatékonyan kezelte a különböző vészhelyzeteket is, demonstrálva a technológia fejlődését és megbízhatóságát.

2022-ben a Krieger Smart Tissue Autonomous Robot (STAR) nevű robot történelmi mérföldkőhöz érkezett, amikor első autonóm műtétjét hajtotta végre egy élő lényen – konkrétan egy laparoszkópos beavatkozást egy sertésen. Az esemény szigorú ellenőrzés alatt zajlott, és egy előre kidolgozott műtéti terv alapján valósult meg, ami a szakértők szerint hasonló volt ahhoz, mintha egy robotnak egy jól megtervezett úton kellett volna haladnia.

Axel Krieger, az orvosi robotikával foglalkozó egyetemi szakértő, úgy véli, hogy a legújabb műtét során egyfajta szabad utat nyitottak meg a robot számára. Olyan, mintha lehetőséget kapna arra, hogy szabadon kalandozzon, de a lényeg mégis az, hogy a végső célt el kell érnie.

A Surgical Robot Transformer-Hierarchy (SRT-H) egy innovatív rendszer, amely valós időben képes reagálni az egyes betegek anatómiai sajátosságaira. Ez a robot nem csupán statikus utasításokat követ, hanem dinamikusan hoz döntéseket és végez korrekciókat, ha a műtét során váratlan helyzetek adódnak.

A robot különleges képességekkel bír, hiszen képes olyan szóbeli utasítások végrehajtására is, mint például az epehólyag megfelelő megfogása. A szakértők videófelvételt készítettek az operációról, amely bemutatja a folyamatot. Az eredmények a Science Robotics nevű tudományos folyóiratban kerültek publikálásra.

Az epehólyag eltávolítása egy rendkívül összetett folyamat, amely 17 különböző lépésből áll. A robot feladata, hogy precízen azonosítsa a kritikus artériákat, ügyesen megragadja azokat, és a megfelelő pozícióban elhelyezze a fogókat. Emellett az ollóval gondosan el kell vágnia a szükséges szöveteket, hogy a beavatkozás zökkenőmentesen és biztonságosan folytatódhasson.

Az SRT-H a sertéseken végzett kísérleti műtétek során rögzített videókból tanulta meg, mit kell csinálnia. A videók megtekintése után a robot 100 százalékos pontossággal végezte el a műtétet.

A jövőben a rendszert többféle műtétre is szeretnék betanítani.

Related posts